XPERIA S – Towarzysz idealny?

Przez ostatnie dwa tygodnie mieliśmy możliwość przetestowania Xperii S. Jest to pierwszy smartfon stworzony przez firmę Sony bez współpracy z Ericssonem. Telefon otwiera nie tylko nowy rozdział w historii japońskiego producenta, ale także nową linię smart fonów, nazwaną Xperia NXT Series. Sony zmienił oblicze swoich nowych telefonów głównie poprzez design. Odciął się o tego co było, i zamienił czarne świecące plastiki na nową zdecydowanie wyróżniającą się minimalistyczną stylistykę.

W zestawie wraz z telefonem znajdziemy: słuchawki dokanałowe z pilotem i gumkami, kabel USB, ładowarkę, cztery krążki z smart tagami, dokumentacje oraz rzadko dodawany do zestawu kabel HDMI.

Xperia S nie próbuje być kolejną kopią iPhone?a i udowadnia, że można coś zaprojektować inaczej. Smartfon prezentuje się nad wyraz okazale. W oczy rzucają się ostre, mocne prostokątne kontury i krawędzie. Urządzenie  jest dosyć ostre i to czuć, lecz dzięki obłemu tyłowi, nie przeszkadza to jednak w użyciu. Do obsługi telefonu w pełni wystarczy jedna ręka. Inaczej jest z odblokowywaniem, umieszczenie klawisza na górze sprawia, że praktycznie nie da się tego zrobić nie poprawiając uchwytu, niewiele pomogą długie palce. Tylna klapka została wykonana z matowego plastiku, co w dużej mierze przyczynia się do redukcji palcowania.

U dołu smartfona znajduje się najbardziej charakterystyczny element dla nowej linii Xperia, a mianowicie przezroczysty pasek, który prezentuje się dobrze w dzień, a nawet i w nocy, dzięki podświetleniu. Jednak troszkę szkoda, że powierzono mu jedynie wyświetlanie standardowego dla androida zestawu klawiszy, a funkcję ?guzików? spełniają sensory nad nim. Na przednim panelu, oprócz wyświetlacza znajdziemy: diodę powiadomień, głośnik rozmów, czujnik światła i zbliżeniowy, oraz kamerę do wideo-rozmów o rozdzielczości 1,3 megapixela. Na lewym boku telefonu znajdziemy port micro-USB, a na prawym złącze micro-HDMI, przyciski głośności i spust migawki aparatu. Gniazdo mini jack wraz z przyciskiem włączania znajdziemy na samej górze obudowy. Urządzenie ma wymiary 128 x 64 x 10,6 mm. Waga 144,4 g sprawia, że zdecydowanie należy do cięższych smartfonów  w swojej kategorii.

Jak każdy telefon służy on przede wszystkim do dzwonienia. Jakość rozmów stoi na bardzo wysokim poziomie. Telefon został zaopatrzony w mikrofon, który redukuje szumy otoczenia. Rozwiązanie to działa rewelacyjnie. Dźwięk płynący z przedniego głośnika jest czysty i wyraźny, a rozmówcę słychać wyraźnie i dostatecznie głośno.

Wyświetlacz to zdecydowanie największa zaleta tego modelu. Ekran ma rozmiar 4,3-cala (11 cm) co dla współczesnego smartfona jest bardzo dobrym parametrem. Już na pierwszy rzut oka urzeka użytkownika fenomenalną rozdzielczością ekranu 720 x 1280. Wykonany został w technologii TFT, dodatkowo został wsparty silnikiem Bravia. To wszystko sprawia, że zarówno nasycenie barw, jak i jaskrawość kolorów są wyśmienite i wyglądają naprawdę świetnie. Wyświetlacz bardzo dobrze odwzorowuje zarówno czernie jak i biele, które wyglądają bardzo naturalnie. Ponad to urządzenie dysponuje świetnym kontrastem. Wymienione wyżej cechy sprawiają, że przeglądanie zdjęć, oglądanie filmów, czytanie książek, granie na ekranie smartfona to czysta przyjemność i super rozrywka. Jedyną rzeczą do której można sie przyczepić to pokrycie wyświetlacza zwykłym szkłem hartowanym, które może z czasem zbierać małe ryski.

Xperia S, jak przystało na high-endowego smartfona napędzany jest dwurdzeniowym procesorem Qualcomm MSM8260 o taktowaniu 1.5 GHz, który wspierany jest 1 GB pamięci RAM. Dzięki czemu korzystanie z urządzenia jest bardzo przyjemne, ponieważ nie doświadczymy żadnych spowolnień. Delikatne przycięcia możemy napotkać czasem w bardziej animowanych elementach interfejsu.

Telefon radzi sobie bez problemu nawet z najbardziej wymagającymi grami na androida.

GTA III na Xperii S

GTA III na Xperii S

Dobre parametry techniczne smartfonu znajdą na pewno zastosowanie w grach, nie tylko tych z marketu, bowiem produkt jest certyfikowanym urządzeniem Play Station, dzięki czemu moglibyśmy uruchomić gry z PS1, lecz w naszym kraju ta funkcja nie działa.

Producent oddaje do dyspozycji użytkownikowi 32GB pamięcim z czego 25 GB na pliki i ok. 2GB na aplikacje. Niestety pamięci nie możemy w żaden sposób rozbudować. Posiadając smartfon dostajemy 50GB miejsca na wirtualnym dysku box.com.

Przeglądanie internetu na Xperii S jest bardzo szybkie , nawet duże strony ładują się dosyć błyskawicznie. Świetny panel dotykowy w połączeniu z dobrym hardware?em sprawia, że przeglądanie stron jest tak samo wygodne jak na komputerze. Jak wszystkie urządzenia z androidem radzi sobie bardzo dobrze z obsługą  Flash?a na stronach. Należy jednak pamiętać, że od 15 sierpnia nie pobierzemy tej wtyczki z marketu.

Główny Aparat Xperii S jest wyposażony w matrycę o rozdzielczości  12 megapikseli, posiada diodę LED, autofocus, stabilizację obrazu i 16 krotny zoom cyfrowy. Zdjęcia robione przez telefon są naprawdę dobrej jakości, nawet najbardziej wybredni użytkownicy powinni być zadowoleni ostrością i kontrastem i nasyceniem barw. Na pochwałę zasługuje zarówno ilość trybów scenerii, a także ciekawe i proste w użyciu tryby panoramy. Wystarczy tylko powoli przesuwać telefon.

W Xperii S została zaimplementowana technologia Exmor R, która poprawia jakość zdjęć robionych w słabym oświetleniu. Producent wyposażył smartfon w technologię Fast Capture, która pozwala zrobić zdjęcie nieodblokowanym telefonem przytrzymując klawisz aparatu. Aparat możemy też wywołać z ekranu blokady.Telefon nagrywa wideo w Full HD 1920×1080 w 30 klatkach na sekundę, jakość nagrania stoi na wysokim poziomie. Korzystając z kamery w Xperii S musimy zwrócić szczególną uwagę by nie zasłonić palcem obiektywu aparatu, gdyż jest on umiejscowiony wyjątkowo blisko krawędzi. Jedyną wadą nagrywania wideo jest koszmarnie wolny autofocus. Jakość wykonania i funkcje zawarte w aparacie sprawiają, że jest to zdecydowanie kolejny wyróżniający się parametr smartfonu.

Standardowy wygląd Ekranu głównego

Urządzenie, które otrzymaliśmy do testów działa już na androidzie 4. System działa bardzo płynnie. W porównaniu z poprzednią wersja systemu zdecydowanie wyładniał. Pracę szczególnie ułatwia wbudowany w androida menadżer zadań, który wyświetla nam otwarte w tle programy; pozwala przejść do aplikacji, a również zamknąć niepotrzebne aplikacje. Interfejs użytkownika został praktycznie niezmieniony. Nadal do dyspozycji mamy pięć pulpitów na których możemy rozmieszczać  widgety, skróty do aplikacji i foldery. W pasku na dole ekranu można edytować cztery pozycje, tak aby zawsze mieć pod ręką tylko najpotrzebniejsze skróty do aplikacji lub folderów.

Producent przyłożył sie do widgetów. Najlepszym przykładem jest aplikacja pogody która wygląda świetnie i w pełni spełnia swoje zadanie.

Do wpisywania tekstu posłuży nam dotykowa klawiatura, która dzięki rozmiarowi wyświetlacza sprawdza sie bardzo dobrze a przy tym jest wygodna. Dodatkowo producent zaimplementował technologię SWYPE. Producent daje nam też możliwość konfigurowania klawiatury w menu. Możemy np. dodać do niej emotikony.

Sony zastąpiło znany z androida odtwarzacz muzyki własnym, nowym i autorskim Walkmanem. Nowy odtwarzacz który jest prosty i posiada kilka przydatnych funkcji. Na górze odtwarzacza znajdują się dwie zakładki: ?Odtwarzanie ?i ?Moja muzyka?, która pełni funkcje biblioteki mediów i jest podzielona na kilka zakładek. Znajdziemy tam ?kafelki? odpowiadające wszystkim utworom, albumom, wykonawcom i listom odtwarzania. Najwięcej miejsca na wyświetlaczu zajmuje okładka słuchanego przez nas albumu. Utwory możemy zmieniać prostym gestem po prostu przesuwając okładkę lub naciskając wirtualne przyciski. Muzyką możemy również sterować świetnie wyglądającym widgetem lub prosto z ekranu blokady. Producent pozostawił znany z poprzednich Xperii przycisk nieskończoności. Dzięki niemu możemy w szybki sposób znaleźć teledysk, słowa piosenki i wiele więcej. Moduł xLoud w który jest wyposażony smartfon sprawia, że dźwięk jest bardziej wyrazisty. Dodatkowo dostajemy do dyspozycji rozbudowany equalizer i kilka trybów ustawień. Bezpośrednio z odtwarzacza mamy możliwość dodania piosenki do ulubionych, podzielenia się nią na facebooku, a nawet pobrania brakujących informacji o muzyce. W odtwarzaczu znajdziemy również opcje wyświetlenia wizualizacji. Dźwięk wydobywający się ze słuchawek, jak i z głośnika jest bardzo dobry. Sony dołączył także swoją aplikację do rozpoznawania muzyki ? TrackID, która działa zadawalająco.

Jak powszechnie wiadomo baterie montowane obecnie w smartfonach są bardzo słabe. Producent zamontował w urządzeniu zdecydowanie za słabe źródło zasilania. I niestety sprawia to, że bateria jest zdecydowanie najsłabszym  ogniwem smart fonu. Ma pojemność 1750 mAh, co w praktyce oznacza, że przy dosyć intensywnym użytkowaniu, tj. słuchanie muzyki, korzystanie z internetu (WiFi), mocy starcza na ok. 10-13 godzin. Przy mniejszym obciążeniu smartfon wytrzyma cały dzień, ale rano musimy sięgnąć po ładowarkę . Sytuację poprawia funkcja szybkiego ładowania, która pozwala w krótkim czasie napełnić baterię do połowy. Naładowanie do pełna trwa ok. dwie godziny.

Niestety podczas podróży nie wymienimy baterii ponieważ została zainstalowana na stałe. W niej został umieszczony chip NFC.

Japoński koncern znalazł bardzo ciekawe zastosowanie tej technologii. Wyposażył Xperię S w zestaw kolorowych krążków pozwalających na szybkie przełączanie między ustawieniami. Każdemu smart tagowi możemy przypisać kilka funkcji i rozmieścić w różnych miejscach, i tak np. start tag w samochodzie może włączyć GPS i aplikację do nawigacji. Działa to bardzo dobrze i może być bardzo przydatne, szczególnie dla osób, które często się przemieszczają. Według mnie jedyną rzeczą, której zabrakło w zestawie jest sznurek do zawieszenia smart tag?a.

Niesamowity ekran urządzenia wraz z świetnymi parametrami technicznymi sprawia, że  Sony Xperia S idealnie sprawdza się w czasie podróży. Bezbłędnie doprowadzi nas z punku A do B, ułatwi przemieszczanie się po mieście. Dzięki niej podczs dłuższej podróży nie zaznamy nudy. Cały czas będąc w kontakcie ze znajomymi . Tworzenie własnego tekstu ? notatek, edycja dokumentów, wysyłanie maili odbywa się nad wyraz szybko a przy tym bardzo wygodnie . Jak wcześniej wspominałem nawigacja po stronach również odbywa się bardzo szybko i płynnie,  a doświadczenie jest praktycznie identyczne jak na komputerze. Nasz serwis miał sposobność testowania Xperii w czasie imprez muzycznych. Umożliwiło to szybkie zapisywanie przemysleń na gorąco czy uwiecznienie ich aparatem. Sprzęt w miejscach przeznaczonych dla mediów dawał możliwosć szybkiego pozyskania wiedzy i lepszego przygotowania się.  Sony wraz z Xperią S nareszcie nie jest w tyle za konkurencją. Podczas gdy czterordzeniowe smartfony nie dają olbrzymiego przyrostu mocy, Xperia S może być tańszą alternatywą. Już wkrótce ukaże się odświeżona wersja Xperii S.

 
Serdeczne podziękowania dla Image House, za współpracę i dostarczenie do testów opisywanego sprzętu.

Autor