Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie to największa prezentacja współczesnej kultury tworzonej przez Żydów na całym świecie.
W 1988 roku Janusz Makuch i Krzysztof Gierat postanowili przypomnieć społeczeństwu żydowską historię Polski i wkład Żydów w rozwój naszego kraju, jego kultury i społeczeństwa. Była to udana próba przywrócenia pamięci o polskich Żydach i upamiętnienia tych, którzy mieszkając w Polsce od wieków zostali albo wymordowani podczas Holokaustu, albo zmuszeni do emigracji w latach powojennych.
Z kameralnego wydarzenia FKŻ urósł do jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego miasta i kraju, jednym z najbardziej znanych poza granicami Polski. Jest jedną z najlepiej kojarzonych marek naszego miasta.
Każdego roku 10-dniowy festiwal prezentuje niemalże 300 wydarzeń (w programie głównym i towarzyszącym), gromadzi około 30 000 osób z całego świata, które biorą udział w warsztatach, wykładach, dyskusjach, zwiedzaniach oraz oczywiście w koncertach i innych wydarzeniach muzycznych.
150 artystów, wykładowców i instruktorów dzieli się z naszą publicznością swoimi doświadczeniami i dokonaniami w rozwijaniu kultury żydowskiej. Autentyczność i prawda są dla nas najważniejszymi wartościami.
Celem FKŻ jest pokazanie różnorodności i piękna kultury żydowskiej z całego świata. Głównym punktem odniesienia jest Izrael, gdzie rozwija się ona w sposób najbardziej naturalny.
Janusz Makuch, twórca i dyrektor FKŻ:
FKŻ rokrocznie prezentuje stan współczesnej kultury żydowskiej tworzonej we wszystkich zakątkach świata. Program jest w pełni arbitralny ? ukazuje naszą osobistą wizję kultury żywej, pełnej zaskakujących przemian w czasie, wyrastającej z różnorodnych źródeł inspiracji i inspirującej artystów wielu innych kultur.
Już od czwartku 24 czerwca festiwal, jego 26 edycja rusza pełną parą , by jak co roku przypieczętować wydarzenia muzyczne Wielkim koncertem finałowym „SZALOM NA SZEROKIEJ”, gdzie wystapią na scenie artyści festiwalowi.
Do zobaczenia na krakowskim Kazimierzu!
Jak co roku będziemy tam i „złapiemy” te najciekawsze momenty dla Was, dla tych co nie mogą być i dla tych co będą chciali powspominać te niezwykłe chwile.
Program dostępny na stronie organizatora http://www.jewishfestival.pl/