Dark Echoes: Słowami o dźwiękach

Orchestral Manoeuvres In The Dark w ramach SOUNDEDIT’15

Już za miesiąc rozpocznie się kolejny festiwal SOUNDEDIT .

Tym , którzy nie zdecydowali się jeszcze na zakup wejśiówek przybliżamy sylwetki artystów zaproszonych na tegoroczny festiwal SOUNDEDIT’15

Dzisiaj słów kilka o OMD.

Brytyjski zespół synthpopowy założony przez Andy’ego McCluskey’a i Paula Humphreysa. Od najmłodszych lat artyści byli zafascynowani muzyką Briana Eno i Kraftwerk. Grupa ma na koncie przeboje: „So In Love”, „Maid Of Orleans”, „Enola Gay”, „Electricity”. Po osiemnastu latach rozłąki Andy i Paul reaktywowali OMD, by pokazać światu, że brzmienie spod znaku new romantic jest wiecznie żywe.

Pierwsze dwie płyty zespołu: „Orchestral Manoeuvres In The Dark” i „Organisation”, miały premierę w 1980 r. Szczyt popularności grupa osiągnęła rok później wraz z wydaniem albumu „Architecture & Morality”. Do 1988 r. formacja nagrała jeszcze cztery krążki: „Dazzle Ships”, „Junk Culture”, „Crush” oraz „The Pacific Age”, choć nie pozostały bez echa, to nie powtórzyły sukcesu „Architecture & Morality”.

W 1989 r. Martin Cooper, Paul Humphreys i Malcolm Holmes założyli nowy zespół – The Listetning Pool. McCluskey nagrywał dalej sam pod szyldem OMD. Muzyk wydał trzy płyty: „Sugar Tax”, „Liberator” oraz „Universal”. Pierwsza z nich odniosła spory sukces komercyjny.

Grupa OMD w 2007 r. została reaktywowana w oryginalnym składzie, początkowo tylko po to, by zagrać kilka koncertów, ale artyści odważyli się wejść do studia i nagrali album „History Of Modern”. W 2013 r. zespół wyruszył w trasę koncertową po Europie i Ameryce.

Dziś grupa OMD tworząc muzykę korzysta z nowatorskich i zaskakujących rozwiązań. Do produkcji utworu „Our System”, który znalazł się na najnowszym krążku – „English Electric”, formacja wykorzystała dźwięki pochodzące z powierzchni Jowisza, nagrane przez sondę Voyager. Inspiracją do numeru „Night Cafe” był obraz „Nighthawks” namalowany przez Edwarda Hoppera, a tekst utworu został stworzony z tytułów obrazów artysty.

Twórczość formacji z Wirral jest inspiracją dla takich artystów jak: The XX, La Roux, The Killers oraz współpracownika Arcade Fire – Owena Palletta, który nagrał ponownie album OMD „Dazzle Ships” używając tylko i wyłącznie skrzypiec.

 

koncert OMD w piątek – 23 października (Łódź, Klub Wytwórnia)

Like this Article? Share it!

About The Author

Leave A Response